Първи ден: Бачковски манастир - Чепеларе
Отпътуване от Велико Търново за Бачковският манастир. Свободно време за разходка и обяд. Продължаваме към град Чепеларе и разглеждане на обновения Музей на родопския карст - уникален по рода си в България и е единственият музей на пещерите в Югоизточна Европа. Геологията „прочита" земните пластове и ни казва, че планината Родопи е най-старата суша на Балканите, в която се срещат 70% от познатите минерали в България. Колекцията включва някои по-рядко срещани и по-атрактивни минерали като ахати, гранати и др. както и типични пещерни минерали от пещерите в България.Музеят има отдел по пещерна палеонтология, където са показани какви животни са обитавали пещерите, като например намерените кости на пещерни мечки в родопските пещери. Музеят притежава експонати от преди хиляди години. Едни от най-старите експонати в музея са от Ягодинската пещера и са на повече от 6 000 години. Настаняване в хотел в Пампорово. Вечеря. Нощувка.
Втори ден: Агушеви конаци - Смилян
Закуска. Посещение на Агушевите конаци - един изключителен архитектурен ансамбъл от жилищни и стопански сгради, разположен в Средните Родопи близо до извора на р. Арда, и представляват най-големия родов замък от средновековен тип в Родопите. Навсякъде в Агушевите конаци доминират два цвята – снежнобелият на варосаните стени и комини и тъмнокафявият на старите греди и порти. Като влезете вътре впечатление правят широките чардаци, големия брой прозорци и уютните вътрешни дворове. И за да бъде приказката пълна, вътре в стаите са подредени невероятни колекции на традиционните родопски занаяти – истинска съкровищница от халища, кърпи, черги и съдове. Поради внушителния си вид често Агушевите конаци са сравнявани със късносредновековен замък без аналог на Балканския полуостров. Отпътуване за Смилян. Посещение на Етнографската сбирка “Смилянски фасул и родопски терлици”. Щом влезете ще се озовете в един пъстър бобен свят. В музейната сбирка ще откриете всякакви бобени произведения – красиви и впечатляващи – всичко сътворен от боб. В Етнографската музейна сбирка е засегната и друга традиция, която се е запазила и до днес – изработването и везането на родопски терлици, които са неизменна част от родопската носия. Терлиците се изработват от домашно тъкан вълнен плат – аба или шаяк. И до днес има жени в селото, които продължават да спазват традицията и също може да си купите чифт ръчноизработени терлици за спомен. Връщане в хотела. Вечеря. Нощувка.
Трети ден: Асеновград - Араповски манастир
Закуска. Отпътване за Асеновград. Посещение на Рибната църква. Свободно време за обяд. Посещение на Араповския манастир "Света Неделя". Манастирът е построен край намиращото се там аязмо. Араповският манастир е единственият, строен във времето на османското владичество, без да има по-стари следи от съществуването му.В двора се намира великолепна 3-етажна кула, чието построяване преданието свързва с действалия по онова време в региона Ангел Войвода. Връщане във Велико Търново.
Цената включва:
Цената не включва:
Забележка: