image
image
СКРИТАТА КРАСОТА НА РУМЪНИЯ
от 389лв
3 нощувки
Румъния
Юни,

19-22.06.2025

Пролом Железни Врата - Тимишоара - Замъка Корвин - Градините на Зое - Крайова - Солна мина Окнеле Мари - Манастир Хорезу - Музей на Тровантите

ПЪРВИ ДЕН: Отпътуване от Велико Търново в 05:00 ч. Разглеждане на град Крайова. Жителите на града се гордеят с голямо количество добре запазени исторически паметници. Разходка в центъра на града и разглеждане на основните забележителности - статуята на Михай Витязул; Кметството; Административния дворец; катедралата "Св. Димитър", построена през 18 век; църквата на мадона Дуду, известна с красивите си мозайки. По желание посещение на Художествената галерия, разположена в сграда архитектурен шедьовър, в който е сключен Крайовския мирен договор на 07.09.1940 г. В музея се съхраняват ценни произведения на изкуството на известни румънски творци. Свободно време за разходка в Стария град. Отпътуване за пролома Железни врата на река Дунав. Настаняване в хотел. Нощувка.

ВТОРИ ДЕН: Закуска. Разходка с кораб по маршрут Малкия Казан - Табула Траяна - статуя Дечебал. Живописните стеснения и разширения на Дунав в този район са наречени "Казаните" - малки и големи, които са между две планини. Река Дунав тук е най-дълбока - 120 метра. 55-метровата склуптура на главата на Дечебал е разположена в средата на залива Мракония. Представлява голямо лице издълбано в скала край пътя и е почит към последния крал на Дакия (и един от най-могъщите) от румънски бизнесмен. Монументът на Дечебал е правен в продължение на 10 години - между 1994 и 2004 година. 12 склуптори са работили върху образа, висок 55 м и широк 25 м. Разглеждане на манастира "Мракония" - разположен в най-живописния пролом по течението на Дунав. Отдалеч изглежда, че манастирът е построен на вдадена в реката скала и е буквално изникнал от водата.

Отпътуване за град Тимишоара - Европейска столица на културата 2023 г. Тимишоара е смесица от култури, религиии и цивилизации. Това е първия европейски град, в който се използват конски трамваи (1869 г.) и електрическо улично осветление (1889 г.), и градът, от който започва румънската революция през 1989 г. срещу комунистическият режим. Разглеждане на Площада на победата, известен и с името Площад на операта. Православната катедрала, Бастиона, Площада на свободата, Старото кметство, Синагогата, Площада на съюза, Католическата катедрала, Сръбска православна църква, Президентския дворец, статуята на Света Троица и др. Свободно време за разходка. Нощувка.

ТРЕТИ ДЕН: Закуска. Отпътуване за замъка Корвин в Хунедоара. Замъкът Корвин е един от най-красивите паметници на готическата архитектура и е в списък "10-те приказни дестинации" е Европа. Според историците замъкът е най-добре запазения средновековен паметник в Югоизточна Европа, един истински кралски замък на унгарския крал Матиаш Корвин (1458 - 1490 г.). Изграден е главно в готически стил с вътрешен двор и подвижен мост. За замъка се разпространяват и множество легенди, едно от които гласи, че Влад III (по-известен като Влад Дракула) е държан тук като затворник от унгарския крал 7 години, след като пада от власт през 1462 г.

Разглеждане на градините на Зое, създадени от италианецът Джовани Салватели за неговата внучка Зое и смятана за най-красивата аристократична градина в Румъния. Стотици декоративни дървета и храсти, фонтани, цветя и пътеки за разходка преодоставят иситнска наслада за сетивата. Цветове и форми се съчетават по изящен начин и отвежда посетителя в място за приказките. Свободно време за разходка и отпътуване за Хорезу. Настаняване в хотел. Нощувка.

ЧЕТВЪРТИ ДЕН: Закуска. Посещение на манастира Хорезу, най-големият манастирски комплекс във Влахия, основан 1690 г., шедьовър в стила Бранковяну, включен в културното наследство на ЮНЕСКО, известен с богатата склуптурна украса, баланса на архитектурния стил, богатството на склуптура, оброчните портрети и рисувани декорации. Иконописната школа, основана в манастира през 18 век, е била известна в цяла Югозападна Европа.

Разглеждане на Музея на тровантите - камъни, които имат кръгла  обтекаема форма. Местните жители твърдят, че тровантите са способно да се рамножават. Първоначално върху камъка се появява малък израстък, който набъбва и се откъсва от "майчиния" камък. Новият камък е напълно самостоятелен, жив е и ратсе бързо. От 2006 г. музеят на тровантите е под закрилата на ЮНЕСКО.

Посещение на солна мина  Ocnele Mari. Това е бивша солна мина, а понастоящем е устроена като музей и е отворена за посетители. Разположена е върху площ от 10 дка. До нея се достига с микробус по подземен тунел 1300 м. Температурата вътре е 13-15 градуса. Въздухът е здравословен и подходящ за хора с белодробни проблеми. Височината на залите е 8 м. Тук се намира най-голямата подземна църква в Румъния. Има още музей, ресторант, магазин за сувенири, спортни игрища и др.

Цената включва:

- Транспорт с туристически автобус;

- Екскурзоводско обслужване;

- 3 нощувки със закуски в хотел **/***

- Медицинска застраховка към ЗАД "Армеец"

Цената не включва:

- Траснфер от Габрово - 15лв. (при 3 и повече човека)

- Трансфер Павликени - 15лв. (при 3 и повече човека)

- Входни такси на посещаваните обетки

  • Разходка с лодка - ок. 20 евро
  • Замъка Корвин - 
  • Градините на Зое - 25 леи (работещи), 20 леи (пенсионери, учащи)
  • Солна мина "Окнеле Мари" - 45 леи (работещи), 40 леи (пенсионери), 30 леи (ученици)

- Доплащане за застраховка на лица над 64 год. - 8лв. 

Забележка:

  • При възникване на извънредни проблеми в пътната или метеорологична обстановка или блокиране на пътни участъци се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата.
  • Туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата.
  • Изискване към туристите е да се движат като група и да се съобразяват с темпото, което определя водачът.
  • Лица над 84 години не се застраховат и ТО не носи отговорност при настъпване на застрахователно събитие.
  • Входните такси за туристическите обекти са актуални към момента на публикуване на програмата. Туроператорът не носи отговорност при промяната им. Туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването.