image
image
МЯСТОТО, ОТ КЪДЕТО ЗАПОЧВА БЪЛГАРИЯ
от 182,00 € / 355,96лв
2 нощувки
България
Май,

ГОЛЕМИЯТ ОСТРОВ ДУРАНКУЛАК/БЪЛГАРСКАТА ТРОЯ/ – ШАБЛА – КАЛИАКРА – МИДЕНА ФЕРМА "ДЪЛБОКА" – БАЛЧИК - ВАРНА

Дати: 23-25.05.2026

Цени: 182€ / 355,96лв.

Първи ден: Отпътуване от Велико Търново в 7:00 за  Дуранкулак. Посещение на Големият остров – Дуранкулак, известен още като „Българската Троя”. Това  е най-големият праисторически некропол в света, най-голямата каменна архитектура в Европа! Тук са открити първи наченки на писмени знаци в човешката история (50 – 48 век пр. Хр.), предвестник на праисторическата Дунавска протописменост. На острова в карстова пещера се намира храм, посветен на богинята-майка Кибела. Има сведения, че светилището е действало над 700 години, дори след навлизането на християнството. Открит е и прабългарски календар-рабош от периода 7–10 век. Има 8 селища едно върху друго. Свободно време за обяд. Отпътуване към Шабла. Разглеждане на Шабленският фар, който е сред най-интересните навигационни съоръжения по българското черноморско крайбрежие, висок 32м и е най-високият в България. Той е и най-старият по нашите земи. Отпътуване към Балчик. Настаняване в хотел. Вечеря. Нощувка.

Втори ден: Закуска. Отпътуване за нос Калиакра. Той отдалеч привлича погледа на туристите със своя особен силует. Вдаден е на 2 километра навътре в морето и наподобява полуостров. Представлява природен и археологически резерват и е един от Стоте национални туристически обекта. На носа има музей, ресторант, морски фар, морската радиолокационна станция, метеорологична станция и параклис. Свободно време за разходка. Посещение на мидена ферма "Дълбока" и свободно време за обяд. Завръщане в Балчик. Вечеря. Нощувка.

Трети ден: Закуска. Посещение на Ботаническа градина и Двореца в Балчик. Ботаническата градина е истински шедьовър на ландшафтната архитектура. Тя е създадена през 1955 г. Днес тя се простира на площ от 194 дка и разполага с растителни колекции с над 4900 вида, които се увеличават непрекъснато. В красиво оформени партери и кътове на градината са представени едногодишни пролетни и летни цветя, алпийка и водна растителност, папрати, защитени и редки видове, лиани, цъфтящи и вечнозелени храсти. Градината е прочута с колекцията си от големи кактуси и сукуленти, която е втората по големина в Европа. Дворцовият комплекс в Балчик, известен още като "Тихото гнездо", е бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария (1875-1938 г.). Дворецът е уникална архитектурна смесица, която хармонично съчетава елементи на традиционна българска, османска, мавританска и румънска архитектура. Ще видите елегантни вили, винарна, параклис "Stella Maris" (Морска звезда) и красиви каменни арки, които се спускат към морето. Отпътуване за Варна. Време за обяд. Връщане във Велико Търново.   

ЦЕНАТА ВКЛЮЧВА:

- 2 нощувки със закуски и вечери в Балчик;

- Транспорт;

- Екскурзоводско обслужване;

- Медицинска застраховка.

ЦЕНАТА НЕ ВКЛЮЧВА:

- Разходи от личен характер;

- Входни такси за посещаваните обекти: предстои уточняване

Забележка:

  • При възникване на извънредни проблеми в пътната или метеорологична обстановка или блокиране на пътни участъци се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата.
  • Туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата.
  • Лица над 84 години не се застраховат и ТО не носи отговорност при настъпване на застрахователно събитие.
  • Входните такси за туристическите обекти са актуални към момента на публикуване на програмата. Туроператорът не носи отговорност при промяната им. Туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването.